فناوری مفهوم کلاس های سنتی را تغییر داده است. در پدیده ای نوین با عنوان یادگیری الکترونیک، محیط های یادگیری مجازی، خواه تجاری و یا متن باز، راه خود را به نحوی به سرفصل های آموزشی باز کرده اند. امکاناتی چون ارتباط همزمان و غیر همزمان، کار گروهی، ارزشیابی و ابزارهای ردیابی سامانه های مدیریت آموزش، زمینه ای برای عملی کردن نظریه های رشته، و همچنین فراهم آوردن فرصت های تحقیقی، به وجود آورده است.

مودل (Moodle) نمونه ای از چنین سامانه های مدیریت آموزش است. مودل (Moodle)  که مخفف شده ی عبارت محیط یادگیری پویای قابل ارتقای شی گرا (Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment)، است یکی از بسته های نرم افزاری مطرح و رایگان مدیریت محتوا در دانشگاه های سراسر جهان است.

مودل نرم افزاری متن باز است، امروزه عبارت متن باز در میان محافل مرتبط با فناوری بسیار شنیده می شود. به بیان ساده، متن باز به معنای دسترسی بدون محدودیت کاربران به کدهای برنامه است. کاربر می تواند به راحتی ببیند که برنامه چگونه کار می کند و در صورت نیاز تغییرات مورد نظر خود را اعمال نماید.

دو دلیل عمده برای اهمیت این جنبش وجود دارد، دلیل اول به اشتراک گذاشتن علم است. درست همان طور که همه اجازه دارند یک نرم افزار متن باز مانند مودل را از اینترنت دریافت کنند، همه نیز می توانند افزونه های جدید نوشته و به بر طرف کردن معایب احتمالی سامانه بپردازند. دلیل دوم رایگان بودن و گسترش بدون محدودیت امکانات متن باز است. همچنین، اگر روزی طراحان اولیه تصمیم بگیرند توسعه ی نرم افزار را متوقف کنند، همیشه گروهی از کاربران متعهد هستند که این کار را ادامه دهند.

در راستای روش های اجتماعی – ارتباطی در حیطه ی روان شناسی آموزشی، که هدف را تعامل اجتماعی در جهت رشد قرار می دهند، مودل (Moodle) محیطی برای تعامل سازنده بین معلم و شاگردان ایجاد می کند.

از ماه سپتامبر سال ۲۰۰۷، مودل به بیش از هفتاد زبان دنیا ترجمه شده است، و با پشتیبانی از استاندارد UTF-8، امکان راه اندازی سامانه به زبان های مختلف را به کاربر بدهد.

این سامانه دسترسی به بخش های مختلف را برای معلم و دانش آموز بسیار آسان می سازد، رابط کاربری مودل (Moodle) می تواند بلوک های گوناگونی را همچون: برنامه درسی، نمرات، تقویم و… را در اختیار کاربران قرار دهد. مودل (Moodle) به معلم و یا مدیر سیستم اجازه می دهد که منابع شامل فایل، پوشه، بارگذاری فایل، تالار گفتگو، بسته ی محتوایی، نظرسنجی و… را در مکان مورد نظر خود قرار دهند.

 

وب سایت اصلی رسمی (Moodle)

 

آیا #شما سامانه مدیریت آموزش دیگری را می شناسید!؟

از طریق فرم ارسال دیدگاه تجربه های خود را با دوستان در میان بگذارید.